نقشه منحصر به فرد روستا

نقشه منحصر به فرد روستا :

در مرکزیت این روستا مسجد جامع قرار گرفته است که  ۶ مسیر (کوچه) از اطراف روستا در جهات مختلف به این مسجد منتهی می شوند بدین معنا که از هر مسیری در خارج روستا حرکت بنمائیم به مسجد جامع  منتهی می شویم و مسجد در مرکزیت و هسته  روستا قرار گرفته است , بطوریکه می توان اذعان داشت که در هیچ یک از روستا ها و آبادی های منطقه , نقشه ای به این صورت دیده نمی شود و منحصر به فرد می باشد.البته باید این نکته  را یادآور شد که در مناطق سرد سیر کشور روستاها بصورت دایره وار طراحی شده اند تا جریان هوای سرد وارد روستا نشود و در داخل روستا شدت سرمای کمتری ملاحظه می شود و این مسئله در معماری و نقشه کشی روستای نوجه ده تأثیر مستقیم گذاشته است.

ساخت اولین مدرسه:

 

این مطلب را در ابتدا باید یادآور شد که در زمانهای قدیم که مدارس هنوز شکل نگرفته بودند،مکتب خانه ها مکان مناسبی برای تعلیم وتربیت کودکان بودند ولی به مرور با تأسیس اولین مدرسه در نمین نوید آن می رفت که در روستاهای اطراف آن نیز شاهد تأسیس مدارس باشند. اولین مدرسه روستا در حدود سال ١٣٣٨ در خانه های استیجاری اهالی روستا تشکیل شد,کلاس های درس چند سالی در آنجا برگزار شد تا اینکه در سال ۱۳۴۲  ساختمانی بصورت خشتی در محل کنونی مدرسه توحید بنا شد تا موقتاً جوابگوی متقاضیان باشد و با زحمات بی وقفه جناب آقای آذر تاج(ملقب به پدر تعلیم و تربیت نمین) ریاست وقت اداره فرهنگ نمین در سال ۱۳۴۸ دبستان گلشن نوجه ده با ساختمانی مناسب افتتاح گردید که بعد از انقلاب نام آن به دبستان توحید تغییر یافت.

سلام
مطلبی درباره یکی از نیکوکاران مدرسه ساز نوجه ده داشتم که برایتان ارسال می کنم.
موفق باشید.نویسنده :
محمد سلمانی

حسن مردانه
نام حسن شهرت مردانه فرزند محمّد ، متولّد 1319 ه.ش محلّ تولّد اردبیل . دوره ابتدایی را در مدارس ابتدایی و دوره دبیرستان را تا کلاس دهم در دبیرستان های اردبیل به پایان رسانده و در سال 1339 وارد دانشسرای مقدّماتی تبریز شدم دو سال بعد با سمت آموزگاری استخدام و در روستاهای شهر مشغول انجام وظیفه معلّمی و تدریس شدم . در سال 1344 در دبیرستان های اردبیل با سمت دبیری تدریس هنر و ادبیّات زبان فارسی را شروع کردم . در سال 1350 وارد دانشسرای عالی تهران گردیدم و تا سال 1374 به خدمت در آموزش و پرورش ادامه دادم و در همین سال با افتخار بازنشستگی ، خدمت من در آموزش و پرورش پایان پذیرفت .
در حاشیه ی فعّالیّت های فرهنگی و آموزشی در آموزش و پرورش به فعّالیّت در امور هنر ( رشته نقّاشی ) رنگ روغن ادامه دادم و از انجمن خوشنویسان ایران دارای مدارک ممتاز و عالی در خط کتابت نستعلیق می باشم ، لازم به یاد آوری است که در سال 1343 با همکاری همکارانم توانستم با خود یاری اهالی نوجه ده مدرسه 4 کلاسه احداث نماییم .

 

 

 

 

 

اولین معلمان روستا به نام های آقایان: امام جمعه زاده ،بهتری اردبیلی ،طاهری نمینی ،محمدی ،میر حیدر حسینی(دبیر نمونه استان اردبیل) و آقای عبداللهی-آقای قاسمی-آقای عوض سلمانی-آقای شیرزاد(دبیرقبل از انقلاب)وخانم مستوفی(دبیرقبل از انقلاب) بودند و زحمات بسیاری برای تعلیم و تربیت دانش آموزان روستای نوجه ده کشیدند.

/ 12 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همیاران خیراندیش

دوست عزيزسلام وبلاگ شما عزيزان دراطلاع رساني ودادن آگاهي به اقشارمختلف مردم سرزمين مادريمان ميتواند نقش وتاثيربسزايي داشته باشد.به همين سبب خواستيم فعاليتهاي مجموعه خودرا توسط وبلاگ شماودوستانتان به اطلاع نيازمندان برسانيم. ديابت بيماري مرموز و البته قابل کنترلي است که چنانچه جدي گرفته نشود عوارض غير قابل جبراني در پي خواهد داشت وبا توجه به اين واقعيت که 50% بيماران ديابتي از بيماري خود اطلاعي ندارند اهميت اطلاع رساني دو چندان ميگردد. در همين راستا شرکت همياران خير انديش که در زمينه ارائه خدمات به بيماران ديابتي در سراسر کشوربويژه حمايت ازکودکان ديابتي نيازمند فعاليت دارد، به منظور رفاه حال اين عزيزان و ارائه خدمات هرچه بهتر به آنان اقدام به توزيع رايگان دستگاه اندازه گيري قند خون ودستگاه فشارخون وسايرملزومات وموادغذايي رژيمي -–ديابتي به آنان نموده است.دوست عزيز شما نيز لطفا اين اطلاعيه رابه هر صورت ممکن به آگاهي بيماران ديابتي منطقه خود برسانيد. تلفنهاي تماس وسايت اينترنتي جهت کسب اطلاعات بيشتر (44668707- 021 tel( (44668706-021fax ( WWW.DIABETYARAN.COM آدرس فروشگاه مرکزي :تهران_ شهرک اکباتان –فاز1-

وحید

آنچه هستی هدیه خداوند است به تو آنچه می شوی هدیه توست به خدا پس بی نظیر باش!!!

وحید

اگر اینسان حکیم اولسا ، اسیر روزگار اولماز بو بئش گون عمره خاطیر ، نفس شومه دستیار اولماز

رضا

به همشهریان نوجه دهی عزیزم سلام عرض می کنیم خداقوت خسته نباشید سر زمینهای کشاورزی مرا فراموش نکنید

عظیمی

عید فطر.. عید پایان یافتن رمضان نیست.. عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است.. چونان ققنوس که از خاکستر خویش دوباره متولد می شود. رمضان کوره ایی است که هستی انسان را می سوزاند و آدمی نوبا جانی تازه از آن سر بر می آورد. فطر شادی و دست افشانی بر رفتن رمضان نیست، بر آمدن روز نو، روزی نو و انسانی نو است. بناست که رمضان با سحرها و افطارهایش.. با شبهای قدر و مناجاتهایش از ما آدمی دیگر بسازد. اگر درعید فطر درنیابیم که از نو متولد شده ایم.. اگر تازگی را در روح خود احساس نکنیم.. عید فطر عید ما نیست. از این روست که در دعای قنوت نماز عید فطر می خوانیم: اسئلک بحق هذاالیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و اله ذخراً و مزیداً "از تو خواهم به حق این روز که آن را برای مسلمانان عید قرار دادی و برای محمد و آل او ذخیره و فزونی ساختی خديا! خروج از ماه مبارک را براي ما مقارن با خروج از تمامي گناهان قرار بده.. آمين پیشاپیش عید سعید فطررا به نوجه دهی های محترم تبریک عرض می نمایم . ساق الون شاد یاشیون

elnaz

سلام خسته نباشید وبلاگ بروز شده تبریک میگم.منم چند تاازاسمی معلم های دبستان توحید دارم که عبارت انداز:آقای عبداللهی-آقای قاسمی-آقای عوض سلمانی-آقای شیرزاد(دبیرقبل از انقلاب)وخانممستوفی(دبیرقبل از انقلاب)

عظیمی

ایام ولادت قرة الاعین المومنین ، اختر هشتمین ، امام مسلمین را به اهل بیت عصمت و طهارت و شما مشتاقان زیارت بارگاهش وهم ولایتی محترم اهالی روستای نوجه ده و تهران تبریک عرض می نمایم.

ب - عظیمی

بنده بعنوان اولین نفر این عید عزیز را خدمت اقوام نزدیک پدر عزیزم و برادران ارجمندم خواهران محترم ام که همیشه به یادشان هستم این مناسبت بزرگ و این عید سعیدقربان را صمیمانه تبریک عرض میکنم و آرزو میکنم که انشاالله در تمام عرصه های زندگی خود سالم و موفق باشند

حسینی

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان رو به تمام افراد نوجه ده تبریک عرض میکنم نماز و روزه شما قبول حق باشه

میر حیدر حسینی

من میر حیدر حسینی هستم معلم نوجهده ارزوی موفقیت برای همه ی اهالی نوجه ده دارم