قلمرو و اراضی نوجه ده:

مدت مدیدی است که اهالی روستای نوجه ده با تعداد قلیلی از اهالی قریه تازه کند اردبیل اختلاف هایی دارند که امروزه این اختلاف گسترش پیدا کرده و به درگیری فیزیکی کشیده شده است.البته این اراضی(چندین هکتار) بعنوان چراگاه استفاده می شده است.

مضرات این پروژه برای بومیان این منطقه از جمله روستای نوجه ده :

چراگاههای این روستا بطور کامل از بین رفته است.

تعداد احشام روستائیان کاهش شدیدی یافته و صنعت دامداری این روستا را فلج نموده است.

کارخانه های این شهرک باعث آلودگی آبهای رودخانه قره سو شده و این آبهای آلوده به سفره های زیرزمینی منطقه نفوذ کرده و آبهای زیرزمینی را نیز آلوده نموده است.

این آلودگی باعث ازبین رفتن احشام و دامهای بومیان گشته است.

بیماریهای پوستی و انگلی در بین روستائیان در این چند سال رشد یافته است.

رفت و آمد کامیونهای باری باعث ایجاد خسارت بر پل تاریخی نوجه ده و همچنین باعث خسارت به مردم نیز شده است.

آلودگی صوتی و آلودگی هوا نیز بر مردم آسیب رسانده است.

در برخی نیز مشاهده شده که کارگران شهرک صنعتی با اهالی روستا برخوردهای ناشایستی داشته اند.

این کارخانه ها، زباله های خود را در کنار رودخانه و اطراف روستا و زمین های روستائیان رها نموده و باعث آلودگی مزارع آنها شده اند.

امنیت منطقه از بین رفته است.

بیکاری جوانان شدت یافته و این خلاف قول مسئولین در ابتدای افتتاح شهرک صنعتی جهاد و شماره ٢اردبیل بوده است.

در شهرک صنعتی شماره ٢ اردبیل ٣ حلقه چاه عمیق و در شهرک نوجه ده یا همان جهاد ١ حلقه چاه عمیق و در فرودگاه نیز یک حلقه چاه عمیق در این چند سال حفر شده که تمامی آبهای زیرزمینی منطقه را بلعیده اند و باعث کاهش شدید سطح آبهای چاههای نیمه عمیق روستا شده ، که فعلاً روستائیان از این امر غافل هستند.

بطور کل می توان چنین گفت که چیزی از منابع طبیعی این منطقه باقی نمانده است و این امر در طولانی مدت باعث فقر و تنگ دستی روستائیان خواهد شد.


١- این مبحث نظر شخصی نویسنده است و "نوجه ده نیوز" فقط آنرا درج نموده و نظر این پایگاه اطلاع رسانی نمی باشد.

 

این روستا از جنوب با روستای تازه تأسیس شده "تازه کند رضا آباد" هم مرز است که مرز بین روستای نوجه ده با روستای تازه کند در روبروی باند فعلی فرودگاه اردبیل , تپه ای بنام حسین تپه سی می باشد که مشرف به این تپه مسیر قدیمی اردبیل – تهران قرار دارد. گودالی مملو از مواد معدنی از جمله  زغال و آهک در آن محل مشاهده می شود.

/ 2 نظر / 11 بازدید
انجمن خبری نوجه ده(بین المللی)

نزاع بر سر اراضی مشرف به روستا بین اهالی روستای نوجه ده و عده کمی از اهالی تازه کند مامورین با مردم نوجه ده برخورد نمودند

صفری

خسته نباشید مطلبتان را خواندم محض اطلاع رسانی عرض میکنم که روستای تازه کند روستای تازه تاسیسی نیست به فرهنگ روستاهای ایران زمان پهلوی اول فرهنگ دهخدا مراجعه شود در ضمن به نوشته فرهنگ روستا های ایران روستایی به نام نوجه ده ثبت نشده است. اطلاع رسانی درست بفرمایید.