قبرستان های روستا

این روستا دارای  دو قبرستان است که عبارتند از:

۱- قبرستان معاصر که معروف به"تپه قبرستان"می باشد که قدمت آن نزدیک به 100 سال پیش می رسد.

۲- قبرستان قدیمی نزدیک به پل تاریخی نوجه ده در مجاورت خانه بهداشت فعلی که طبق سنگ قبرهای موجود تقریباً قدمت آن به 400 سال تخمین زده می شود، البته با توجه به تشکیل طایفه های سلطانی و ماشیلی و شواهد موجود این تاریخ ذکر شده است.

در طی خاکسپاری و تدفین مردگان در قبرستان معاصر اشیاء و کوزه های سفالی و همچنین تنورهای خانه های قدیمی مشاهده می شود و این نشان دهنده ی آن است که تپه قبرستان در قدیم روستایی مسکونی بوده که به دلایلی اهالی این منطقه به روستای نوجه ده کوچ کرده اند.

در یکصد سال اخیر بعلت نزدیکی قبرستان قدیمی به رودخانه قره سو و جاری شدن سیل که باعث تخریب قبور می شد و همچنین کوچک بودن فضای قبرستان، اهالی روستا تصمیم به تغییر قبرستان به محل جدیدی نمودند که در مکان مناسبی قرار گرفته باشد.

نکته قابل ذکر این است که در تاریخ معاصر افرادی بوده اند که بعلت بعضی از مسایل همچون دوری راه قبرستان جدید در همان قبرستان قدیمی تدفین شده اند.

بجز این دو قبرستان، قبرهایی هم در کنار روستا یافت شده که بر قدمت تشکیل روستا می افزاید. چندین قبر که مشرف به رودخانه قره سو و در حاشیه راه ارتباطی شهرک صنعتی (جهاد) نوجه ده قرار گرفته است مؤید این مطلب است و همچنین گروه ای از قبرها که معروف به قبرستان ارمنی هاست در نزدیکی رودخانه در فاصله 150متری روستا به سمت شهرک صنعتی جهاد وجود دارد.روستائیان که بصورت تصادفی در هنگام کشاورزی به آن قبور برخورد کرده اند می گویند که شاید این مسیحیان، مسافرانی باشند که در مسیر سفر درگذشته اند و در اینجا خاکسپاری شده اند و یا اینکه تمدنی در این منطقه وجود داشته است.البته تعداد اندکی قبر در فاصله روستای نوجه ده و روستای کنازه(کنازق) نیز کشف شده که قدمت آنها به قبل از اسلام می رسد و در داخل این نوع قبور کوزه ها و ابزارآلات جنگی دیده می شود، که در کنار اجساد مردگانشان قرار می داده اند. با این احوال از نظر تخمین قدمت حیات و تمدن، این منطقه نیازمند بررسی کارشناسی باستان شناسان میراث فرهنگی است.

با تشکر از آقایان حسین مددی و احد نیک طبع

منبع:کتاب سیمای جامع شهرستان نمین(منتشر نشده)- مهندس علی حقی

/ 1 نظر / 13 بازدید
الناز

سلام مطالبی که دراین قسمت آوردین خوب بودحتی من درباره بعضی ازقسمت هاش اطلاعاتی نداشتم.ممنون