وجه تسمیه روستا

 در خصوص نامگذاری روستا به نام نوجه ده(نوودی) سه نظریه وجود دارد :

۱- در زبان محلی به مکان یا محلی که از چندین جویبار یا نهر شکل یافته و آبها در همانجا بصورت شیبدار جریان دارند و آن محل را به صورت سراشیبی و شیار مانند ایجاد کرده را " نوعا" یا " نوعاغزی" می نامند.

 البته منظور از نوعا در زبان فارسی همان " ناودان" می باشد که مسیری باریکه از جریان آبهای پراکنده مانند ناودان منازل عمل می کرده و مسیری برای سیلاب ها و جویبارها و نهرهایی که از کوه ها انشعاب یافته می باشد. چون روستای نوجه ده در کنار رودخانه بزرگ قره سو واقع شده و تعداد نهر ها و جویبارها در کنار نوجه ده به تکثر دیده می شود این نام بر روی آن گذاشته شده است .

نمونه ای که می توان در این باب ذکر نمود رودخانه نمین چای می باشد که متصل به رودخانه قره سو است و از ۲۰۰ متری شمال نوجه ده آثار آن مشهود است.

خنی چای( رودخانه ای که از روستای خانقاه نمین سرچشمه گرفته است) و درسمت شرق روستای نوجه ده بدلیل سیلاب های فراوان بصورت چندین شاخه درآمده است و شیار یا  نواهایی(نهرهایی) ایجاد کرده و به رودخانه قره سو سرازیر می شود و یا به مثالی دیگر می توان اشاره نمود و آن نهر نوودی آرخی در شرق روستای نوجه ده که از روستای ننه کران سر منشاء گرفته و در قسمت جنوبی روستای پته خور توسط  اهالی نوجه ده بندی احداث شده است و از آنجا آبها توسط کانالی موسوم به نوودی آرخی به رودخانه قره سو متصل می شود.نتیجه می گیریم که دلیل نامگذاری این روستا بنام نوودی بخاطر مسیر رودخانه و نهرها در مجاورت روستاست.

 ۲- قریب به ۳۵۰الی۴۰۰ سال پیش این روستا بنا به دلایلی ویران شده و ازبین رفته است و بعد از گذشت چند سال با ورود طایفه هایی از اطراف و تجمیع آنها در این منطقه ، این روستا تشکیل شده است،البته پیرمردان روستا براین عقیده هستند که بازسازی نوودی (نوجه ده) به دستور خان نمین در آن زمان صورت گرفته است.

البته برخی نیز بر ایت عقیده هستند که : در زمانیکه مأموران ثبت اسناد و مدارک وارد روستای نوودی شده ، از اهالی روستا نام آبادی را پرسیدند و البته این نکته را باید یادآور شد که مأموران ثبت اسناد از تهران آمده  و تسلط کافی به زبان ترکی نداشتند و به این علت نام نوودی را نتوانستند ترجمه کنند و  نوودی را به روستای" نو" و "جدید" ترجمه کردند و نام نوودی را به نوجه ده تعبیر نموده و در دفتر اسناد کلمه نوجه ده را نوشتند.

می توان این گونه تعبیر نمود که کلمه نوجه ده به معنای نو و جدید بودن روستا است،روستائی که تازه تشکیل یافته یا بازسازی شده است.همچنین در لغتنامه مرحوم دهخدا، لغت نوجه ده به روستای نو ترجمه و معنی شده است.

۳- ولی عده ای هم نوجه ده را به معنای "نو جاده" می خوانند، بدین معنا که مسیر قدیمی "ایل یلی" یا "کهنه یل" در طی زمان به مسیر دوم که همان راه شوسه است تغییر کرده است . راه شوسه از نزدیکی ساختمان عوارضی سابق و از کنار پل شُر شُر می گذشت و ادامه می یافت.بدین طریق نوجاده به مسیر نو تلقی شده است و به مرور در لفظ عامیانه نو جاده با حذف حرف" الف" در لغت به نوجده یا نو جه ده تغییر یافته است.1

١- منبع: هفته نامه صبح سبلان- سال هفتم - شماره ٢۴۴ - مورخ :89/3/10 -علی حقی

با تشکر از آقایان : حسین مددی و احد نیک طبع

 قابل توجه همشهریان گرامی :

در چند روز گذشته برخی از دوستان برای آقای حقی پیغام گذاشته اند ، که بدینوسیله به اطلاع آن عزیزان می رساند که ایشان چند صباحی است که مدیریت وبلاگ را به همشهریان خود واگذار نموده و هیچگونه دخل و تصرفی در مطالب آن ندارند.برای ارتباط با ایشان می توانید به وب سایتwww.haghi.netمراجعه نمائید. 

/ 16 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احدی

سلام دوست عزیز از اطلاع رسانیتان ممنونم همچون گذشته عالی بود[گل][گل][گل]

دورنا

دوست عزيز سلام، سايت دورنا (www.dourna.com) با عنوان پايگاه اينترنتي مردمي استان اردبيل آغاز به كار كرد. بدينوسيله از شما دعوت مي گردد با عضويت در اين سايت و همچنين ارسال مطالب و همكاري در تهيه اخبار استان در غناي آن سهيم باشيد تا بتوانيم با ياري همديگر پايگاهي را ندارك ببينيم كه به عنوان خبر گزاري استان و بانك اطلاعاتي افراد و شخصيت هاي استان در اختيار عموم قرار گيرد. در صورت تمايل با مراجعه و تكميل مشخصات يا معرفي وب لاگ و سايت خود اقدام فرماييد. بصورت پيش فرض وب لاگ شما به ليست سايت افزوده شده در صورت عدم رضايت اطلاع دهيد.

حامد سلطانی

سلام مهندس جان خسته نباشی قوربون دست خوب همه مشکلات روستا رو مینویسی دستت درد نکنه مثل اینکه خبرهایی میرسه که گویا اراضی که دعوا بین روستا ی نوجه ده و روستای تازه کند بود تعق یافته به روستای تازه کند. جویای این خبر باش و به ما همم اطلاعی برسون یا حق

اوجاقی نیارق

سلام و خسته نباشید کارتان عالیه امیدوارم در کارتان موفق باشید. به ما هم سر بزنید.

حور اوشاغی

سلام یولداش.مطالبیز چوخ گوزل ؛علمی ومتین دیر . بیز سیزین وبلاگیزی لینک ائتدیک . الله سیزه قوت ورسین

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید. http://bmind.ir

ستاره

سلام خداقوت.وقتي شنيدم نوجه ده هم وبلاگ داره كم مونده بود ازتعجب شاخ دربيارم[تعجب]بعدگفتم ايول !نوجه ده هم بله. خلاصه اينكه موفق باشيد. دلم براي تراكتورسواري تونوجه ده تنگ شده [رویا][لبخند] التماس دعاياعلي[گل]

ستاره

سلام خداقوت.وقتي شنيدم نوجه ده هم وبلاگ داره كم مونده بود ازتعجب شاخ دربيارم[تعجب]بعدگفتم ايول !نوجه ده هم بله. خلاصه اينكه موفق باشيد. دلم براي تراكتورسواري تونوجه ده تنگ شده [رویا][لبخند] التماس دعاياعلي[گل]

لیلی و مجنون

سلااااااااااااااام خسته نباشید دوستتون داریم میبوسیمتون سایتمون عالیه کیف کردیم ادامه بدین

لیلی و مجنون

راجع به حسینیه جدیدمون خبری دارین؟اگه دارین خوووووووووووب بجین دیجه