پل کور(کوُر کوُرپی)

پل سه چشمه بروی مسیل انحرافی رودخانه قره سو در موازات فاصله۵٠متری پل(سنگی) تاریخی واقع و مشرف به پادگان هوانیروز فرودگاه اردبیل قرار گرفته است. لغت ترکی "کوُر" در فارسی به معنای کور و نابینا است.این پل بدلیل اینکه آب کمی از چشمه های آن می گذشت و تقریباً در اکثر ایام سال خشک بود(این پل زمانی که حجم آب رودخانه افزایش می یابد یا مواقعی که سیل در رودخانه جاری می شود اهمیت خاصی می یابد) این نام را بروی آن گذاشته اند، چشمه های بی آب پل در اینجا نشاندهنده نابینایی پل است.

طراح و سازنده این پل فردی ایرانی بود و معماری پل شباهت زیادی به پل های دوره صفویه دارد و با آجر های قرمز رنگی زینت داده شده بود و زیبایی خاصی داشت ولی بر اثر سیل و کوچک بودن پل رو به تخریب و ویرانی رفت، این پل بعد ها بسال1347خورشیدی توسط معمار تبریزی مورد بازسازی قرار گرفت که متأسفانه بنای اصلی پل مورد تخریب قرار گرفت و دیگر " کوُر کوُرپی" جلای سابق را نداشت هم اکنون نمای پل مذکور سنگی می باشد و دارای پی و پایه بتونی است.

منبع:کتاب سیمای جامع شهرستان نمین(منتشر نشده)- مهندس علی حقی

/ 1 نظر / 16 بازدید
مینایی

باسلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم من هم از روستای نوجه ده هستم اما کمی متفاوت تر . یعنی از آذربایجان شرقی - بستان آباد --------------------------- وبلاگ خیلی قشنگی دارید - پرمحتوا و زیبا - منم استفاده کردم از وبلاگ شما موفق و پیروز باشید - اکبر مینایی - [ماچ]