مسجد جامع نوجه ده

اولین مسجد روستا بصورت کاهگلی (خشت) در حدود ٢۰۰ سال پیش بدست مردم بنا شد و اما بعلت سستی مصالح بکار رفته در ساخت مسجد در آن عصر نیاز به ساخت مسجدی محکم با آجر و آهک نمود یافت.آجرهای این مسجد در کوره آجرپزی معروف به "شیطان کوره سی" در نزدیکی "زانباقلی شامی" (چراگاه های نوجه ده)تهیه شده و از آنجا برای ساخت مسجد استفاده گردیده است.

در سالهای بعد بدلیل کوچکی مسجد و برای توسعه و احیای مسجد اهالی تصمیم به ساخت سومین مسجد در همان محل کردند و البته بانی این عمل خیر مرحوم "حاج آقا حسین حسین زاده" بوده و همچنین ایشان از شهرت و اعتبار خاصی در شهر اردبیل برخوردار بودند و در ساخت مسجد با سختی های بسیاری مواجه بودند و در آن برهه از زمان، بدلیل جنگ تحمیلی عراق مصالح ساختمانی کمیاب شده بود.همچنین در ساخت مسجد شورای اسلامی روستا نقش مؤثری داشته، در دوره اول شوراها در حدود سالهای ۶١-١٣۶٠ که ریاست شورا را "حاج ماشاءاله فاضل" بر عهده داشت و اعضای دیگر شورا حاج حسن رنجبر، عبدالحد تکریم، احد نیک طبع وحاج غلام صادقی بودند ودر این ارتباط زحمات بسیاری کشیدند، البته اهالی روستا نیز در این عمل خیر سهیم بودند. معمار این مسجد اهل روستای گیلانده بود که بتازگی در سوریه در گذشته است و در آخر میتوان گفت که مسجد فعلی سومین مسجدی است که در طول ٢۰۰سال اخیر در روستا تأسیس شده است.

منبع:کتاب سیمای جامع شهرستان نمین(منتشر نشده)- علی حقی

/ 2 نظر / 15 بازدید
مهران

مسجد جامع نوجه ده....مسجدی که نوجه ده و همه نوجه دهی ها کلی باهاش خاطره دارن. به خصوص ایام ماه محرم (مراسمی که خیلی با شکوه تو اون مسجد برگزار میشه)دیگه گنجایش جمعیتی که برای عزاداری اباعبدالحسین میان رو نداره و منتظره یکی از اهالی مدد کاریه که یه کاری بکنه و اسمشو تو تاریخ نوجه ده جاودانه کنه.

م

انشاالله